Akwarystyka Naturalna  – wywodzi się od jego twórcy Takashi Amano i polega na odtworzeniu zaczerpniętych z natury krajobrazów za pomocą naturalnych materiałów takich jak korzenie oraz kamienie, które połączone z roślinami oraz tropikalnymi rybami tworzą harmonię podwodnego świata. Dzięki tak stworzonej aranżacji akwarium staje się relaksującym zakątkiem naszego pomieszczenia.

Takashi Amano w ciągu swojej wieloletniej pracy wykreował 4 podstawowe style aranżacji:

Ryuboku opiera się na wykorzystaniu w zbiorniku, jako głównego elementu dekoracyjnego drewna i kamieni. Korzenie zastosowane w kompozycji powinny przypominać konary drzew rosnących np. w puszczy, lesie czy Parku Narodowym. Do stworzenia kompozycji należy użyć drewna jednogatunkowego o podobnych kształtach, korzenie nie powinny wystawać ponad taflę wody. Kawałki drewna układa się przed zalaniem akwarium, ułożona kompozycja z korzeni jest najważniejszym etapem tworzenia zbiornika w tym stylu. Rośliny w ryuboku to przede wszystkim różne rodzaje mchów, Anubias, Cryptocoryne beckettii, Cryptocoryne wendtii brown-green,Cryptocoryne balansae, Cryptocoryne spiralis, Cryptocoryne undulata, Cryptocoryne wendtii – Mi Oya, Echinodorus tenellus, Echinodorus angustifolius, Eleocharis vivipara, Glossostigma elatinoides, Hemianthus micranthemoides, Ludwigia arcuata, Lilaeopsis novae – zelandiae, Microsorum pteropus, Microsorum narrow, Microsorium pteropus narrow leaf, Microsorum pteropus Windelov, Taxiphyllum barbieri, Vallisneria nana.

 

  • Iwagumi jest to jeden z najstarszych stylów w akwarystyce naturalnej i wywodzi się z średniowiecznej japońskiej tradycji komponowania skalnych ogrodów, polega on na odpowiednio dobranych i wyselekcjonowanych oraz skomponowanych skał i kamieni, które mają być głównym elementem przyciągającym wzrok. Przy tworzeniu tego typu aranżacji warto kierować się zasadą złotego podziału, która mówi o tym , że element przyciągający wzrok powinien znajdować się w miejscu, gdzie stosunek odległości od boków akwarium powinien mieć proporcje 1:1,6, duże znaczenie w tym stylu ma także odpowiednie ułożenie podłoża oraz zachowanie naturalnego nachylenia co pozwala uzyskać lepszą perspektywę oglądającym. Do obsadzenia zbiornika w szczególności na pierwszym i drugim planie używa się roślin trawnikowych takich jak:  Glossostigma Elationoides, Eleochoaris Parvula, Eleocharis Acicularis, Echinodorus Tenellus. Można zastosować trzeci plan z roślin, które będą służyły za delikatne tło, ale nie jest to konieczne. Warto zwrócić uwagę na to, aby skały użyte do aranżacji nie były zbyt małe gdyż po rozrośnięciu się roślinności mogą zanikać.

iwagumi

  • Mizube to styl wywodzący się z stylu Ryuboku, w tym przypadku dekoracje wychodzą po za taflę wody w ten sposób można przedstawić przekrój strumienia lub tropikalnej rzeki. Roślinność zastosowana w tym stylu może jak najbardziej wyrastać ponad lustro wody, taka aranżacja ma zastosowanie tylko w zbiornikach otwartych z podwieszanym oświetleniem. Dzięki tej aranżacji zbiornik wydaje się jeszcze bardziej naturalny poprzez wystające elementy dekoracji jak i rośliny.

fot.Marcin Melanowicz-9402

 

  • Ragwork – najmłodszy ze stylów bazuje na stylu Iwagumi, dzięki użyciu dużej ilości skał odtwarzane są górskie zbocza, nie kieruje się on konkretną zasadą, ale należy jak najlepiej odwzorować naturalny krajobraz górski w połączeniu z roślinnością.

Ragwork